Znanstveno-stručni skup „Hrvati BiH – nositelji europskih vrijednosti“ je, nakon jako dugo vremena, na jednom mjestu okupio znanstvene, kulturne, društvene i političke strukture Hrvata Bosne i Hercegovine, ali i šire. Primarni cilj bio je da se na akademsko-stručnoj razini hrvatski nacionalni identitet u Bosni i Hercegovini dodatno artikulira, integrira i dopuni europskim. Sekundarni cilj je bio na jednom mjestu okupiti sve najbolje što Hrvati u intelektualnom smislu imaju te da svojim zaključcima prirede jedan putokaz djelovanja svima koji su u obvezu dobili zaštitu Hrvata Bosne i Hercegovine, kao jednog od njezina tri konstitutivna naroda.
Karakteristike i sadržaj nacionalnog identiteta Hrvata u Bosni i Hercegovini približavaju i oplemenjuju brojni radovi zborniku, situirajući ga u suvremeni politički kontekst europskih aspiracija Bosne i Hercegovine, ali i činjenice da su Hrvati najmalobrojniji i institucionalno najnezaštićeniji narod u odnosu na kojeg urođene i stečene manjkavosti sadašnjeg ustrojstva Bosne i Hercegovine najviše dolaze do izražaja. Iako se na najneposredniji i najintenzivniji način suočavaju s izazovima uvjetovanim slabostima Bosne i Hercegovine kao države, neosporivo je kako Hrvati gaje odnos iskrene privrženosti europskim vrijednostima, što nastoje prenijeti i ugraditi u ostatak društva i opću političku kulturu Bosne i Hercegovine. Kao privrženici tog civilizacijskog kruga Hrvati su najpozvaniji da europske vrijednosti nastave razvijati unutar sebe, a potom da te vrijednosti dalje približe i svima drugima u Bosni i Hercegovini te da ih pozovu na izgradnju zajedničke budućnosti pod okriljem tih vrijednosti.
To je nužno kako bi se Bosni i Hercegovini omogućio demokratski razvoj i osigurala stabilnost kroz političku europeizaciju i emancipaciju. Jedino tako u politički život Bosne i Hercegovine može se uvesti europska politička kultura. Podržavajući europske vrijednosti u Bosni i Hercegovini, izravno se podržava njezin europski put, a time i ideju ujedinjene Europe bez granica, sazdane na vrijednostima mira, tolerancije, solidarnosti, pluralizma, poštivanja individualnih i kolektivnih prava i sloboda, demokracije, vladavine razuma umjesto, na ovim prostorima dominantnih i često viđenih, iracionalnih poriva i emocija. Upravo su sve te vrijednosti omogućile da europski federalizam, kao prihvatljiv model uređenja odnosa između zajednica, utemeljen na racionalnom pristupu rješavanja problema i uređenja društvenog i političkog života, postane krovna vrijednost suvremene Europske unije. Sastavni dio tradicije tog federalizma je i prepoznatljiva politička kultura utemeljena na racionalnim načelima. Ta vrsta političke kulture prije svega podrazumijeva spremnost na uzajamno priznanje i poštovanje neovisno o političkim odnosima snage i moći, a potom suradnju koja se ostvaruje dijalogom, na načelima kompromisa i konsenzusa. Sve to skupa predstavlja nešto što je prijeko potrebno Bosni i Hercegovini kao zemlji europskog podneblja, u kojoj je, barem na načelnoj razini, nesporna potpora političkih predstavnika sva tri konstitutivna naroda njezinom članstvu u Europskoj uniji.
Izazovi pred nama su veliki i kao takvi se ne smiju podcijeniti. U Bosni i Hercegovini 22 godine nakon rata još uvijek traju analogna sukobljavanja koja onemogućavaju da se stabilizira kao višenacionalna federacija u kojoj svi njezini konstitutivni narodi na svim razinama uživaju jednakopravnost, slobodu i ustavom zajamčena demokratska prava. Neka od elementarnih prava se i danas osporavaju Hrvatima, kao što je pravo informiranja na vlastitom jeziku i izbor legitimnih političkih predstavnika kako bi kao konstitutivan narod sudjelovali u društvenom, kulturnom i političkom životu zemlje ravnopravno s druga dva naroda. Takvo što zasigurno nije u skladu s onim što podrazumijevaju vrijednosti koje baštini Europska unija, te ih je upravo zato potrebno osvijestiti, osnažiti njihov značaj za Bosnu i Hercegovinu i sve njezine narode.
Moderatori: prof. dr. sc. Ivo Lučić i Ivan Vukoja
Panelisti:
Palameta, M. : Europski humanist iz Srebrenice fra Juraj Dragišić Benignus
Tuđman, M.: Predsjedništvo R BiH (1992.-1994.): institucija principijelne podvojenosti
Pehar, J.: Stanje i uloga obrazovnog sustava u stvaranju europskih vrijednosti u Hrvata BiH
Musa, Š.: Hrvatski jezik i književnost kao nacionalna i europska vrijednost
Mrduljaš, S.: Identitetne odrednice Hrvata u Bosni i Hercegovini i pitanje regulacije njihovog političko-pravnog statusa
Martić, Z.: Tradicijska kultura – čuvar i izgrađujući čimbenik identiteta Hrvata u Bosni i Hercegovini
Moderatori: Josip Brkić i Milan Sitarski
Rudolf, D.: Proces učlanjenja Bosne i Hercegovine u Europsku uniju
Žepić, B.: Dvojbe, prijepori i prepreke na europskom putu Bosne i Hercegovine
Pepić, I.: Post-Vestfalske norme Europske unije i konstitutivnost naroda: vrijednosni antagonizam ili uključiva koegzistencija?
Andrijić, S.: Nelegitimna konstitucija i neuređeno vlasništvo čine brklju za ulazak Bosne i Hercegovine u Europsku uniju
Tomić, Z.; Musa, I.; Vasilj, M.: Mediji na hrvatskom jeziku u BiH kao afirmacija europskih vrijednosti
Picula, T.: Europska unija: šezdeset godina od Rimskih sporazuma i Daytonska BiH pred izazovom neizbježnih promjena
Moderatori: prof. dr. sc Zoran Tomić i Borjana Krišto
Miljko, Z.: Ustavne promjene u BiH i Europska unija
Vlaisavljević, U.: Tri države nedovoljno razdvojene, tri nacije nedovoljno udružene
Lučić, I.: Politički i nacionalni interesi u BiH; od političkih prijepora do ratnih sukoba
Ančić, M.: Rješenje nacionalnog pitanja“ kao ključ opstanka Bosne i Hercegovine“
Vukoja, I.: Institucionalna neteritorijalna autonomija konstitutivnih naroda BiH na primjeru preustroja Javnog RTV sustava
Jurić, T.: Bosna i Hercegovina: ka zajednici ravnopravnosti
Zorko, M.; Novak, N.: Geopolitička imaginacija dominacije većinskog naroda u Federaciji Bosne i Hercegovine
4. Znanstveno-stručni skup “Hrvati BiH – nositelji europskih vrijednosti” je početak procesa koji će se nastaviti kroz posvećen rad njegovih sudionika i u idućem razdoblju. U ožujku 2018. godine održat će se nastavna konferencija koja će ponuditi konkretne odgovore na pitanja o uzrocima neravnopravnosti Hrvata BiH, svim njezinim pojavnim oblicima i načinima njihova otklanjanja. Tada će se ponovno okupiti hrvatska akademska, intelektualna, stručna i politička elita s ciljem ocjene stanja i kretanja u različitim sferama društvenog i političkog života Hrvata BiH.
5. Pozivaju se šira akademska, intelektualna, kulturna, društvena, politička javnost i mediji na izgradnju europske političke kulture u BiH i aktivnu promociju njezinih vrijednosti. Ta je opredijeljenost nužna pretpostavka demokratskog razvoja Bosne i Hercegovine i njezine dugoročne stabilizacije kroz društvenu, političku i kulturnu europeizaciju i emancipaciju.
akademik Dragan Čović, predsjednik
Tonka Krešić Gagro, tajnica
akademik Jakov Pehar
prof. dr. sc. Šimun Anđelinović
prof. dr. sc. Damir Boras
prof. dr. sc. Ljerka Ostojić
prof. dr. sc. Ivo Čolak
prof. dr. sc. Nevenko Herceg
prof. dr. sc. Vlado Majstorović
prof. dr. sc. Marko Rosić
doc. dr. sc. Mirjana Milićević
dr. sc. Sanja Bazina Crnokić
dr. sc. Dejan Vanjek
Ivan Vukoja
Andrijana Katić
Igor Planinić
Tugomir Čuljak
Niko Lozanči
akademik Dragan Čović
akademik Jakov Pehar
akademik Davorin Rudolf
prof. dr. sc. Šimun Anđelinović
prof. dr. sc. Damir Boras
prof. dr. sc. Ljerka Ostojić
prof. dr. sc. Ivo Čolak
prof. dr. sc. Branko Matulić
prof. dr. sc. Marko Petrak
prof. dr. sc. Tomo Vukšić
akademik Božo Žepić
prof. dr. sc. Nevenko Herceg
prof. dr. sc. Željko Holjevac
prof. dr. sc. Dubravka Hrabar
prof. dr. sc. Aleksandar Jakir
prof. dr. sc. Lidija Kos-Stanišić
prof. dr. sc. Zoran Tomić
dr. sc. Dejan Vanjek
akademik Šimun Musa
prof. dr. sc. Lidija Čehulić-Vukadinović
prof. dr. sc. Marko Ivanković
prof. dr. sc. Vesna Kazazić
prof. dr. sc. Zvonko Miljko
prof. dr. sc. Marko Rosić
prof. dr. sc. Hrvoje Sikirić
prof. dr. sc. Božo Skoko
prof. dr. sc. Marko Trogrlić
doc. dr. sc. Gordana Iličić
doc. dr. sc. Ilija Musa
Marinko Jovanović, prof.
Miro Petrović, prof.