U 2019. godini obilježeno je 23. godine potpisivanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, u kojem je sadržan i Ustav kojim je Bosna i Hercegovina dobila dugo željeni mir i novi model organizacije prema formuli „dva entiteta za tri konstitutivna naroda“. Ustanovljena je struktura koja je osigurala mir kao pretpostavku daljnje opstojnosti te zaštite prava i interesa konstitutivnih naroda i ostalih građana BiH. Nakon niza neuspjelih pokušaja izmjena Ustava proces usklađivanja ustroja BiH i njenog zakonskog okvira s međunarodnim ali i domaćim vrijednostima i standardima i dalje se nameće kao najozbiljnija prepreka na putu ka europskoj budućnosti Bosne i Hercegovine.
U kojemu načelnom pravcu te izmjene trebaju ići? Ključna je pretpostavka da one moraju slijediti europsku pravnu stečevinu, odnosno europsku pravo u užem (EU i zemlje članice) i širem (EU + Vijeće Europe, OSCE i dr.) smislu. U međuvremenu je doneseno nekoliko presuda Europskog suda za ljudska prava, ali i veoma važna odluka Ustavnog suda BiH u predmetu „Ljubić“ koja se poziva na konstitutivnost i načelo ‘legitimnog predstavljanja’;. Da li se BiH može opredijeliti da slijedi samo jednu od tih normi ili težiti njihovom objedinjenju, te izabrati put traženja načina njihove harmonizacije: konstitutivnosti kao tradicionalne ustavne kategorije i ljudskih prava kao opće-univerzalne? Na koji način je to moguće postići? Koje razumijevanje ustava i njegovih nužnih izmjena otvara put konsolidacije bh. političkog sustava kako bi on mogao zaštititi kolektivna i individualna prava u duhu Europskog prava i tradicije. U vidu smjernica za političko djelovanje s ciljem približavanja BiH ustava europskoj ustavno-pravnoj tradiciji, te zajedničke izjave kao podloge i pretpostavke razumijevanja osnovnih vrijednosti i načela BH ustava te načine njihove prilagodbe europskim ustavno-pravnim i politološkim standardima.
Pozdravna obraćanja:
prof. dr. sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru
prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu
NJ. E. msgr. Luigi Pezzuto, doajen diplomatskog zbora u Bosni i Hercegovini
prof. dr. sc. Dragan Čović, predsjednik Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine
Uvodno predavanje
mr. sc. Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske
Moderatori: Sanja Vlaisavljević i Željko Raguž
Izlagači:
prof. dr. sc. Saša Mrduljaš
prof. dr. sc. Miloš Šolaja
prof. dr. sc. Ivica Lučić
akademik Davorin Rudolf
doc. dr. sc. Dražen Barbarić
Sesija II: Izmjene Daytonskog mirovnog sporazuma / Ustava i njihove posljedice po (ne)jednakopravnost.
Moderator: Milan Sitarski
Panelisti:
Borjana Krišto
akademik Frano Ljubić
Bariša Čolak
prof. dr. sc. Božo Ljubić
Sesija III: Ustavna (a)simetrija i (ne)jednakost u BiH: Konstitutivnost kao ustavni temelj ravnopravnosti i kako je institucionalizirati?
Moderator: mr. sc. Josip Brkić
Panelisti:
akademik Božo Žepić
dr. sc. Mato Arlović
Ivan Vukoja
Moderatori: Josip Brkić i Željana Zovko
Izlagači:
Milan Sitarski
Ivan Vukoja
Goran Kutle
dr. sc. Miroslav Tuđman
dr. sc. Milan Vego
Moderatori: Borjana Krišto i Lidija Topić Bouwen
Izlagači:
prof. dr. sc. Mile Lasić
dr. sc. Mato Arlović
prof. dr. sc. Zvonko Miljko
prof. dr. sc. Jure Zovko
prof. dr. sc. Mladen Ančić
prof. dr. sc. Ugo Vlaisavljević
Rasprava
Zaključci i zatvaranje simpozija
Provedba mirovnog sporazuma i razvoj političkog sustava u Bosni i Hercegovini nakon Daytona, usklađivanje entitetskih ustava s Ustavom BiH i dogradnja zakonodavnog okvira, nakon odluka domaćih i međunarodnih sudova, koje su neprovedene, nameću potrebu izmjena Ustava BiH, što pretpostavlja spremnost svih relevantnih političkih sudionika na strpljiv i dugotrajan dijalog temeljen na kulturi dijaloga i uzajamnog poštovanja. U tom smislu, zajednički je interes i obveza svih odgovornih struktura poticati ambijent pogodan za dijalog koji će rezultirati ustavnim promjenama utemeljenim na sljedećim načelima:
1. Zaštita konstitutivnosti, odnosno jednakosti svih konstitutivnih naroda i jačanje konstitucionalizma; eliminacija svih oblika diskriminacije i uspostava jednakosti svih žitelja; zaštita manjina usklađivanjem Ustava BiH s odredbama Europske konvencije o ljudskim pravima s ciljem zaštite ljudskih prava, sukladno odlukama Europskog suda za ljudska prava, te stvaranje pretpostavki za nesmetano i funkcionalno usvajanje acquisa i provedba Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
2. Na svim razinama vlasti u Bosni i Hercegovini potrebno je sustavno i posvećeno raditi na pomirenju i unapređenju unutarnjih, većinsko-manjinskih odnosa i smanjenju tenzija , a u duhu europske tradicije upravljanja različitostima i jačanjem građanske kulture zasnovane na vrijednostima interkulturalizma koje promoviraju suradnju, aktivizam, uključenost, solidarnost, toleranciju, pristojnost, otvorenost i zaštitu temeljnih prava i sloboda.
3. Pravni sustav BiH potrebno je prilagoditi pravnoj stečevini EU-a, a posebno Europskoj povelji o temeljnim pravima i slobodama, koja je posvećena zaštiti kako individualnih tako i kolektivnih prava te zajedničkih europskih vrijednosti, uz puno poštovanje „..kulturne i tradicijske raznolikosti europskih naroda te nacionalnih identiteta, kao i njihove administrativno-političke organizacije kako na razini država članica tako i na srednjoj i lokalnoj razini“…
4. Administrativno-politička organizacija Bosne i Hercegovine i njezin sustav javne uprave moraju biti usklađeni sa standardima EU-a kako bi funkcionalno mogli ispunjavati potrebe bh. društva i svih njegovih struktura te afirmirati europske vrijednosti. Osobito je važno načelo solidarnosti, koje svoj najpotpuniji izraz nalazi u prepoznatljivoj europskoj kulturi zaštite prava manjinskih zajednica, kroz kompenzaciju svih njihovih realnih slabosti koje ugrožavaju njihovu društveno-političku poziciju. U višenacionalnim državama ta je obveza posebno naglašena i mora biti rezultat zajedničkog napora europskih, državnih i lokalnih institucija.
5. Značajno uporište za zaštitu ustavnog poretka Bosne i Hercegovine temeljenog na konstitutivnosti pruža i Sporazum o EU-u iz 1992. godine, koji ističe vrijednosti dostojanstva naroda, slobode, demokracije – osobito reprezentativne (zastupničke) demokracije (članak 10. Sporazuma), supsidijarnosti i poštovanja ljudskih prava, temeljnih sloboda i vladavine prava, promociju uravnoteženog i održivog razvoja te osiguranje temeljnih prava i sloboda. Provedba tih načela je nužna kako bi svi konstitutivni narodi, građani kao pojedinci i manjine mogli uživati u blagodatima procesa europskih integracija te aktivno sudjelovati u realizaciji tog strateškog vanjskopolitičkog cilja BiH. Za ostvarenje tog cilja Bosna i Hercegovina mora izgraditi administraciju koja će istodobno biti na usluzi svim njezinim građanima i štititi ustavno zajamčenu jednakopravnost, kao preduvjet da bi Bosna i Hercegovina mogla zaživjeti kao zajednica naroda – ujedno cilj koji je sadržan i u viziji razvoja EU-a kao epohalnog društveno-političkog projekta.
6. Kada su u pitanju predstojeće (ili nužne) promjene Ustava BiH, važno je naglasiti sljedeće:
7. Načelo konstitutivnosti je ustavno načelo nadređeno svim drugim ustavnim načelima, uključujući organizacijska (entiteti i kantoni/županije), te svim drugim zakonima i ustavima na svim razinama vlasti, kako je utvrđeno odlukom Ustavnog suda BiH U-5/98; ono je izraz povijesne društveno-političke tradicije Bosne i Hercegovine koja utjelovljuje neotuđivu jednakopravnost i državotvorni status triju konstitutivnih naroda kao neporecivu društvenu, političku, povijesnu i ustavnu činjenicu.
8. Izmjene Izbornog zakona moraju omogućiti jednak tretman svim građanima u tijelima koja su u funkciji građanske političke reprezentacije, a konstitutivnim narodima punu reprezentativnost u tijelima u funkciji kolektivnog predstavljanja: Predsjedništvo BiH, domovi naroda i Vijeće naroda, te u svim tijelima na svim razinama koja sudjeluju u njihovu konstituiranju. Provedba odluka Ustavnog suda BiH koje se tiču legitimnog predstavljanja nije isto što i provedba konstitutivnosti, ali je važan iskorak k uspostavi pravednog i stabilnog društvenog poretka koji može realizirati pretpostavke za ubrzanje.
9. Kako ovaj skup poprima obilježja tradicionalnosti, organizatori će poduzeti aktivnosti kako bi se s rezultatima današnjeg skupa, na odgovarajući način, upoznao što širi krug domaće i međunarodne javnosti.
prof. dr. sc. Dragan Čović, predsjednik Odbora
prof. dr. sc. Dijana Vican, članica Odbora
prof. dr. sc. Zoran Tomić, član Odbora
prof. dr. sc. Damir Boras, član Odbora
prof. dr. sc. Vlado Guberac, član Odbora
dr. sc. Tonka Krešić Gagro, tajnica Odbora
dr. sc. Dejan Vanjek, član Odbora
dr. sc. Sanja Bazina Crnokić, članica Odbora
Andrijana Katić, članica Odbora
Igor Planinić, član Odbora
Adrijana Zarinković, članica Odbora
Ivana Zovko Planinić, članica Odbora
prof. dr. sc. Nevenko Herceg, član Odbora
Zdenko Čosić, član Odbora
Ivan Jozić, član Odbora
Marijan Klaić, član Odbora
doc. dr. sc. Mirjana Milićević, članica Odbora
prof. dr. sc. Ivo Čolak, član Odbora
prof. dr. sc. Dragan Čović, član Odbora
akademik Jakov Pehar, član Odbora
akademik Davorin Rudolf, član Odbora
prof. dr. sc. Branko Katalinić, član Odbora
prof. dr. sc. Ljerka Ostojić, članica Odbora
prof. dr. sc. Damir Boras, član Odbora
prof. dr. sc. Dragan Ljutić, član Odbora
prof. dr. sc. Tomo Vukšić, član Odbora
prof. dr. sc. Ivo Čolak, član Odbora
prof. dr. sc. Branko Matulić, član Odbora
mr. sc. Marija Burić Pejčinović, članica Odbora
prof. dr. sc. Sanja Bijakšić, članica Odbora
akademik Božo Žepić, član Odbora
prof. dr. sc. Zoran Tomić, član Odbora
dr. sc. Dejan Vanjek, član Odbora
prof. dr. sc. Nevenko Herceg, član Odbora
prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, članica Odbora
prof. dr. sc. Lidija Kos-Stanišić, članica Odbora
prof. dr. sc. Željko Holjevac, član Odbora
prof. dr. sc. Aleksandar Jakir, član Odbora
prof. dr. sc. Vlado Majstorović, član Odbora
doc. dr. sc. Mirjana Milićević, članica Odbora
prof. dr. sc. Zdenko Klepić, član Odbora
akademik Šimun Musa, član Odbora
prof. dr. sc. Božo Skoko, član Odbora
prof. dr. sc. Marko Trogrlić, član Odbora
prof. dr. sc. Zvonko Miljko, član Odbora
prof. dr. sc. Božo Žepić, član Odbora
prof. dr. sc. Marko Petrak, član Odbora
prof. dr. sc. Mirjana Matijević Sokol, članica Odbora
prof. dr. sc. Ivica Musić, član Odbora
prof. dr. sc. Sabrina Horović, članica Odbora