• conference.neum@sum.ba
  • Neum, Bosna i Hercegovina
  • Tyagal, Patan, Lalitpur

2021.

Transformacijski potencijal euroatlantskih procesa u Bosni i Hercegovini

O konferenciji

Jednodnevna konferencija sa znanstvenog i stručnog aspekta tematizirala je ključne čimbenike interne i eksterne stabilizacije post-konfliktnih država i društava s naglaskom na BiH. Sudionici konferencije kroz panele su razmotrili ključne političke vrijednosti koje moraju postati operativne u višenacionalnom ambijentu, te koja je uloga i značaj federalizma u postizanju nužnog civilizacijskog iskoraka i utemeljenja prosperitetne višenacionalne državne zajednice sukladno načelu „jedinstvo u različitosti“ koje baštini Europska unija. 

 

Na konferenciji se tražio odgovor na pitanje o tome kako afirmirati pluralizam i načela demokratskog federalizma nasuprot tendencijama koje promiču monokromatske i jednoobrazne strukture države i društva, oblikujući pri tom i javni prostor koji na taj način postaje isključiv i nesusretljiv primarno spram potreba manjinskih zajednica. Ovo je posebno značajno s obzirom da isti problemi sprječavaju pacifikaciju i stabilizaciju post-konfliktnih društava, njihovo demokratsko sazrijevanje i tranziciju. Jedan od ključnih izazova i problema u tom kontekstu je kako osigurati jednakopravnost, uzajamno priznanje i razumijevanje konstitutivnih skupina, delikatan balans njihovih odnosa i ravnoteže, a istovremeno zaštititi temeljna liberalna načela, prvenstveno prava i građanski status pojedinca. U konačnici akademska i stručna zajednica treba ponuditi odgovor kako stabilizirati multinacionalne federacije, osnažiti konsenzus njihove pluralitetne konstitucije te u tom smislu koji modeli građanskog poretka su prikladni za akomodaciju kolektivnih i individualnih prava s ciljem ostvarivanja pune jednakopravnosti i jednakosti. Druga perspektiva je eksterna i aktualizira pitanje postizanja ciljeva trajne stabilizacije i uspostave održivog sigurnosnog ambijenta izgradnjom povjerenja između ustavnih zajednica i njihovom suradnjom na ostvarenju zajedničke državne vanjskopolitičke vizije. 

 

Kada su u pitanju zemlje jugoistočne Europe i konkretno BiH, takva vizija svakako podrazumijeva europsku budućnost, ali i članstvo u NATO-u kao najsnažnijoj sigurnosnoj organizaciji koja je, osim vojnih pitanja, angažirana i na širokom spektru civilnih pitanja, od kojih se mnoga isprepliću s europskim putem BiH. Iako često u drugom planu ta civilno-vrijednosna dimenzija ima ogroman potencijal, ali se o njoj nedovoljno govori jer se NATO prije svega definira i prezentira kao vojni savez. Ipak, ako u svijetu postoji bilo koji vojni savez kojemu ne trebaju neprijatelji da bi se razvijao i zadržao svoj smisao postojanja, onda bi to zasigurno mogao biti NATO.

Program

Pozdravna obraćanja:

prof. dr. sc. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru
prof. dr. sc. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu
prof. dr. sc. Marin Milković, predsjednik Rektorskoga zbora Republike Hrvatske
Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske
Akademik Dragan Čović, dopredsjedatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine

Moderator: Dražen Barbarić

Izlagači:

prof. Christopher McCrudden, Queen's University Belfast
prof. dr. sc. Ugo Vlaisavljević
prof. Francesco Palermo, University of Verona i Eurac Research Bolzano/Bozen
prof. dr. sc. Jure Zovko, Sveučilište u Zadru
doc. dr. Dejan Vanjek, Sveučilište u Mostaru

Moderator: Sanja Vlaisavljević

Izlagači:

prof. Min Reuchamps, Catholic University of Louvain
prof. dr. sc. Sumantra Bose, London School of Economics
prof. John Kincaid, Lafayette College, Pennsylvania
prof. Eva Maria Belser, Universität Freiburg, Švicarska
prof. Nico Steytler, predsjedatelj SEARChI, Višerazinska vlada, pravo i politika, Dullah Omar Institute
prof. Alain Gagnon, University of Quebec, Montreal
prof. Allison McCulloch, izvanredni profesor, Brandon University
Dr. Gordon N. Bardos, Predsjednik SEERECON-a, LLC

Uvodno obraćanje: Olivér Várhelyi, povjerenik za proširenje i susjedstvo Europske unije

Uvodno obraćanje : Mircea Geoană, zamjenik glavnog tajnika NATO-a

 

Moderator: Josip Brkić

 

Izlagači:

 

Gordan Grlić Radman, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske

Miroslav Lajčák, posebni izaslanik Europske unije za Zapadni Balkan

Péter Sztáray, državni tajnik, Ministarstvo vanjskih poslova i trgovine Mađarske

Eric Nelson, veleposlanik Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini

Johann Sattler, voditelj Izaslanstva Europske unije u Bosni i Hercegovini i posebni predstavnik Europske unije

prof. dr. sc. Erhan Türbedar, pisac i analitičar

 

Završno obraćanje i zatvaranje konferencije

Zaključci

Završno izlaganje akademika Mladena Bevande

Pripala mi je čast na završno obraćanje, ali ovo obraćanje nema pretenziju artikulirati zaključke. Ne želi biti ni izvješće, informacija niti zapisnik. Namjera je, nakon pažljivog slušanja kreativnih izlaganja, predočiti vlastite impresije, odnosno sintezu, s podosta autorovih stajališta, jer nije jednostavno artikulirati zaključke nakon što je Konferencija ponudila obilje inspirativnih ideja, teza, prijedloga. Ovo bijaše prava svetkovina za BiH, festival znanosti, europskih tradicionalnih vrijednosti i demokratskih standarda, kritičnosti, objektivnosti. Izlaganja su bila jasna, utemeljena, jezgrovita bez aluzivnog, ezopovskog narativa. Bilo je zadovoljstvo slušati nadahnuta izlaganja.

 

Konferencija je i pravi pothvat u vremenu zastoja koje je izazvala viša sila. Ali je i dokaz otvorenosti organizatora i nastojanja prema euroatlantskom putu. Slušajući sve, s naročitom pažnjom, pokušao sam izdvojiti pedesetak najfrekventnijih riječi, pojmova, sintagmi. Podsjetit ću na poneke jer su znakovite i gotovo svima zajedničke u izrečenim izlaganjima. O tomu bi se mogao napisati poseban osvrt, pa i prava studija. Evo onih najfrekventnijih: povjerenje, federalizam, jednakopravnost, vladavina prava, suradnja, europske vrijednosti, konsenzus, demokracija, razlike, dijalog, dioba vlasti, stabilnost, pluralizam, kompromis, tolerancija, kultura, multinacionalnost, obveze akademske zajednice, stručnost i znanstvenost, nužnost uključivanja SAD i EU i druge.

 

Pokazalo se, i u ograničenim mogućnostima mogu se ostvarivati velika djela uz dobru volju, suradnju i valjanu organizaciju. U slobodi, toleranciji, međusobnom uvažavanju predočeno je na kritičan, znanstveno objektivan način toliko važnih, korisnih teza, komparacija, ideja, konstatacija od toliko cijenjenih visokih dužnosnika i znanstvenih autoriteta, različitih svjetonazora, stranaka, zvanja, profesija. Ali postoji suglasnost: BiH nije kvadratura kruga, nije nerješiv problem, a postojeće nepovoljno stanje može ozdraviti samo dosljedna primjena europskih demokratskih standarda, europske političke prakse i kulture. BiH je, i za sudionike Konferencije, neupitna, suverena, cjelovita, zajednica konstitutivnih naroda i građana. Ali to je i zajednica razlika: etničkih, vjerskih, jezičnih, tradicijskih, kulturoloških pa i civilizacijskih. Razlike, međutim, naglašeno je, ne smiju biti prepreka dogovaranju, niti kamen smutnje i razdora, razlog nestabilnosti. Pojedinosti i raznolikosti su jedna od bitnih karakteristika Europe. Europa treba i može biti uzor BiH jer je, kao i druge europske države sličnih razlika – uistinu – Europa u malom.

 

Imali smo prigodu čuti brojne izlagače iz različitih dijelova svijeta koji su nam približili veoma vrijedna saznanja o federalizmu, konsocijaciji, mehanizmima razdiobe vlasti, s ciljem upravljanja društvenim razlikama, te o glavnim vanjskopolitičkim ciljevima naše domovine BiH – integraciji u EU i članstvu u NATO-u. Mogli smo se uvjeriti u širok spektar ideja i poticajnih razmišljanja.

 

BiH kao demokratska konsocijacijska federacija mora biti takva da svim narodima i građanima jamči realizaciju njihova punog potencijala, oformljenih identiteta bez subordinacije, nametanja, dominacije, paternalizma ili bilo kojeg oblika osporavanja ili izigravanja demokratskog legitimiteta, uvijek i u kontinuitetu, na svim razinama.

 

Razlike ne treba potirati, prešućivati, marginalizirati, isticano je. Stvorila ih je i dala povijest. Stoljećima se živi s njima i u njima. Pozivanje na nacionalna, kulturna, medijska, obrazovna, politička, jezična prava nije separatizam, ni podjela države, ni njena slabost, niti razlog za sukobe, razdor, mržnju i sl. Naprotiv, raznolikosti mogu, i trebaju, biti bogatstvo, njena prednost, često se čulo. Domovina se voli i razlikama, posebnostima, pluralizmom, dobrosusjedstvom, međusobnim uvažavanjem.

 

Politici i mentalitetu koji želi dominirati, biti hegemon smetaju europske demokratske vrijednosti, europski sandardi kao što su pluralizam, federalizam, kolektivna prava, paritet, konsenzus, jednakopravnost, i dr. Živjeti s drugima u miru može samo onaj tko je bez želje za dominacijom, za prisvajanjem prava drugih i nametanjem svoje volje. Ovo je jedna od prvih premisa europske stabilnosti. Nije znanstveno, niti je opravdano svako nacionalno obilježje i nacionalni osjećaj izjednačavati i obilježavati nacionalističkim i šovinističkim etiketama. 

 

Zdrav nacionalni osjećaj je znak domoljublja, patriotizma, a šovinizam je ideologija i politika koja nacionalne interese vlastitoga naroda nastoji ostvariti i ostvaruje negirajući prava drugih, obespravljivanjem malobrojnijih, drukčijih, različitih. Za BiH mora biti stalni ceterum censeo – zlatno pravilo svjetskog etosa: Ne čini drugom ono što ne želiš da drugi tebi čini. To je nužno raison d'etre, odnosno conditio sine qua non – uvijet bez kojeg nema održive, stabilne, funkcionalne, prosperitetne zajednice konstitutivnih naroda.

 

U BiH ne žive neka ratnička, primitivna plemena. Tu su i stari europski narodi pa bi bilo neodgovorno i neznanstveno zanemarivati njene europske, duhovne i kulturno-civilizacijske korijene. Tragovi materijalne i duhovne kulture zorno kazuju da su i ovdje baštinici i stvaratelji europskih vjerskih i svjetovnih vrijednosti. Samo dvadesetak kilometra odavde, u BiH, općina Ravno, je roditeljska kuća genijalnog europljanina, Hrvata planetarno poznatog – Ruđera Boškovića (1711.-1787.) kojega je sir Harold Hartlay, član „Kraljevske akademije“ nazvao „jednim od najvećih intelektualaca svih vremena“. U BiH se može i mora ostvarivati skladnost razlika, te s razlikama, s etabliranim identitetima, ući u EU, također, zajednicu različitih naroda, jezika, religija, kultura, tradicija, svjetonazora, implicite je rečeno. Narodi BiH dobro su spoznali posljedice totalitarnih ideologija, upoznali su okupacije, protektore, diskriminaciju, hegemoniju, jednoumlje. Svjedoci su razornih posljedica umjetnih zajednica.

Povijest je poučila, izjasnila se protiv unitarizma jer u višenacionalnim zajednicama, kakva je BiH, to je nasilje, dominacija, diskriminacija. U Europi je prošlo vrijeme partijskih država i jednoumlja. U europskoj praksi nema primjera da jedan narod drugom, konstitutivnom – suverenom bira najviše predstavnike. 

 

BiH zaostaje po svim relevantnim parametrima, jer se nisu primjenjivale europske demokratske vrijednosti. Vladao je voluntarizam, odlučivala je pristranost i opterećenost predrasudama, stereotipima. Zapravo su kompromitirane europske demokratske tekovine.

Ovdje su po nekim arbitrima jedni uvijek dobri, drugi loši. Ili kako je pisao J. P. Sartre oni drugi su uvijek pakao. BiH takva pomoć ne treba, jako šteti, pokazalo je vrijeme. U BiH se mnogo toga zamrsilo, ide krivim smjerom. Stoga je vrijeme da se uz pomoć međunarodnih dužnosnika razmrsi ono što je zamršeno, što je loše urađeno. Predugo traje stanje circulus vitiosus, stanje bez pravih rješenja i napretka. Narodi su izmučeni i iscrpljeni političkom praksom koja je nepravedna, pristrana, koja jedne obespravljuje i ponižava, ne potiče napredak i razvoj. Prijeko su potrebne konstruktivne, pravedne promjene. Apsurdno je oko kojih pitanja dolazi do sporenja i razdora. U Europi je to nezamislivo.

 

Zahvalni smo svim sudionicima ove povijesne konferencije na serioznim, akribičnim, bona fide, izrečenim prilozima, na poticanju misaone aktivnosti i kritičnosti, na širenju horizonta spoznaje i duha. Iskazujemo zahvalu međunarodnoj zajednici što brine o BiH i što se pri tom trudi rukovoditi načelima objektivnosti, istine, pravde, te nastoji nepristrano promicati europske demokratske vrijednosti. Ne zaboravljati savjest Thomasa Morusa ili Zolino – Optužujem. Politika je i etika. Još su Platon i Aristotel rekli: cilj je države ostvarenje pravednosti, odnosno sklada u društvenoj zajednici. I ova je Konferencija potvrdila da su Hrvati bezrezervno privrženi euroatlantskim vrijednostima i demokratskim tekovinama.

 

U svojoj domovini Hrvati hoće prava koja imaju i druga dva konstitutivna naroda. Ako su malobrojniji ne znači da im pripada manje prava. Hrvatski književnik i pedagog Juraj Jurjević, napisao je: Zar nije glupost reći da čovjek od 185 cm ima više prava od onoga od 165 cm. To je isto kao kad bi rekli da brojniji narod u višenacionalnoj zajednici ima više prava od malobrojnijega.

 

In ultima linea, posebno nas raduje da će se sva izlaganja objediniti unutar jedinstvenog izdanja zbornika, čime će konferencija zadržati trajnu relevantnost kao izvor inspiracije svima koji promišljaju demokratski razvoj BiH i njezinu budućnost, kao dijela euroatlantske obitelji. Vrijeme održavanja konferencije puno je simbolike – proljeće je tu, a ono donosi ljepše, bolje, vedrije, optimističnije dane i vrijeme. Donosi promjene. BiH su prijeko potrebne, i to odmah…

 

 

akademik Mladen Bevanda

Odbori

prof. dr. sc. Dragan Čović, predsjednik Odbora

akademik Mladen Bevanda, član Odbora

prof. dr. sc. Zoran Tomić, član Odbora

doc. dr. sc. Tonka Krešić Gagro, tajnica Odbora

Andrijana Katić, članica Odbora

prof. dr. sc. Marin Milković, član Odbora

prof. dr. sc. Damir Boras, član Odbora

dr. sc. Gordan Grlić Radman, član Odbora

prof. dr. sc. Dragan Čović, član Odbora

akademik Mladen Bevanda, član Odbora

akademik Davorin Rudolf, član Odbora

dr.sc. Gordan Grlić Radman, član Odbora

prof. dr. sc. Sanja Bijakšić, član Odbora

akademik Ante Mišković, član Odbora

prof. dr.sc. Peter Smeriga, član Odbora

prof. dr. sc. Zoran Tomić, član Odbora

doc. dr. sc. Dejan Vanjek, član Odbora

akademik Šimun Musa, član Odbora

prof. dr. sc. Zdenko Klepić, član Odbora

prof. dr. sc. Ivo Čolak, član Odbora

doc. dr. sc. Dražen Barbarić, član Odbora